A méz kristályosodása egy természetes folyamat, mely a valódi mézek természetes jellemzője.
Először is nézzük meg miből áll a méz: - glükóz (szőlőcukor) - fruktóz (gyümölcscukor) - víz (a sűrű, érett mézek 16-16,5% vizet tartalmaznak) - ásványi anyagok - vitaminok - antioxidánsok - illóolajok (többnyire ezek felelnek az ízekért és illatokért) - virágpor - enzimek
Miért kristályosodik az egyik méz hamarabb mint a másik? A kristályosodás sebességét az f/g az az a gyümölcscukor és a szőlőcukor aránya határozza meg. Gyorsan kristályosodók (repce, napraforgó) esetében a szőlőcukor van jelen nagyobb arányban, még a lassan kristályosodó mézek esetében (akác, selyemfű) a gyümölcscukor dominál. Ez nem egy rosz dolog, épp ellenkezőleg! A kistályosodó mézekről feltételezhetjük, hogy valódiak, érettek, és megfelelően bántak vele a kiszerelés folyamán, tehát nem melegítették túl!
Mit tegyek, hogy lelassítsam a folyamatot? A mézek szobahőmérsékleten tartása lelassítja ezt a folyamatot, még a hidegen tartás felgyorsítja!
Mit tegyek, hogy újra folyékony állagú legyen? 40 °C-nál NEM melegebb helyen tartva a méz visszanyeri folyékony állagát. Fűtési szezonban egy nem túl meleg fűtőtest is megoldás lehet.
Mit tegyek, ha nem szeretem kifaragni az üvegből a kristályos mézet és nem tudom kiolvasztani? A legjobb választás erre a KRÉMMÉZ, mert mindig kanalazható marad az állaga, mézpumpával is használható és közben biztos lehetsz benne, hogy a beltartalom nem sérült!